UsługiPrzygotowanie do badań
Przygotowanie do badań
Przygotowanie do badań urologicznych jest kluczowe dla uzyskania dokładnych wyników. Poniżej znajdziesz informacje, jak przygotować się do badań urologicznych. Zastosowanie się do tych wskazówek pomoże zapewnić dokładne wyniki i komfort podczas wizyty.
Badanie urodynamiczne
Przygotowanie do badania
- Prosimy o dostarczenie aktualnych wyników badania ogólnego moczu oraz posiewu na co najmniej tydzień przed terminem badania. Wyniki można dostarczyć osobiście lub przesłać drogą elektroniczną na adres: urodyn@grupamazovia.pl.
- Jeśli występują objawy infekcji górnych ani dolnych dróg oddechowych – prosimy o kontakt
- Prosimy o zgłoszenie się z wypełnionym pęcherzem (nie dotyczy pacjentów z pęcherzem neurogennym, wówczas pacjent proszony jest o przybycie na badanie godzinę wcześniej i picie wody na miejscu).
- Badanie nie może zostać przeprowadzone w trakcie menstruacji.
- Prosimy o zabranie ze sobą dotychczasowej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań obrazowych oraz dzienniczka mikcji (jeśli jest prowadzony).
- Niezbędne jest przedstawienie informacji o aktualnie przyjmowanych lekach (nazwa leku, okres stosowania, dawkowanie).
W przypadku samego badania uroflowmetrii pacjent powinien jedynie zgłosić się z wypełnionym pęcherzem.
Badania USG
- USG jamy brzuszne jest badaniem pierwszego wyboru w profilaktyce i diagnostyce wielu chorób. Wykonuje się je przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi, a także po operacjach w celach kontrolnych. Pozwala na ocenę narządów jamy brzusznej – między innymi: nerek, wątroby, trzustki, pęcherza moczowego, śledziony.
Przygotowanie:
W dniu badania pacjent powinien być na czczo, co oznacza, że należy powstrzymać się od jedzenia na 5-6 godzin przed badaniem. Zaleca się, aby pacjent zgłosił się z pełnym pęcherzem co umożliwi jego dokładniejszą ocenę. W tym celu należy rozpocząć picie wody niegazowanej na godzinę przed badaniem, stopniowo wypić około 1 litra (ilość płynu jest kwestią indywidualną – zależy od pojemności pęcherza) i unikać oddawania moczu.
- USG układu moczowego to badanie, które pozwala na: zobrazowanie nerek, moczowodów, pęcherza moczowego a w przypadku mężczyzn – również gruczołu krokowego. Stanowi nieodzowny element diagnostyki kamicy nerkowej, zapalenia nerek, przerostu gruczołu krokowego, infekcji dróg moczowych, a także chorób nowotworowych układu moczowego.
Przygotowanie:
Zaleca się, aby pacjent zgłosił się z pełnym pęcherzem co umożliwi jego dokładniejszą ocenę. W tym celu na godzinę przed badaniem należy rozpocząć picie wody niegazowanej, stopniowo wypić około 1 litra (ilość płynu jest kwestią indywidualną – zależy od pojemności pęcherza) i unikać oddawania moczu.
- USG transrektalne prostaty (TRUS) to jedno z podstawowych badań diagnostycznych przy wszelkich niepokojących zmianach dotyczących gruczołu krokowego.
Przygotowanie:
Zalecane jest wypróżnienie się w dniu badania.
- USG moszny pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu worka mosznowego z jądrami, najądrzem oraz powrózkiem nasiennym. USG jąder to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka jądra oraz diagnostyczne u pacjentów, u których występują niepokojące objawy.
Przygotowanie:
Badanie nie wymaga przygotowania.
Oferta
Badania
urodynamiczne dorośli
Ocena dolnych dróg moczowych w diagnostyce nietrzymania moczu.
Konsultacje urologiczne dorośli
Leczymy problemy z oddawaniem moczu, schorzeniami prostaty i kamicą moczową.
Konsultacje
chirurgiczne dzieci
Leczymy m.in. moczenie nocne, nietrzymanie moczu oraz naglące parcia.
Biopsja fuzyjna
To precyzyjna metoda pobierania próbek stosowana w diagnostyce raka prostaty.