Urologia dziecięca – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Strona główna - Strefa wiedzy - Urologia dziecięca – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Urolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad i chorób układu moczowego i moczowo-płciowego u dzieci. Konsultacje z doświadczonym lekarzem urologii dziecięcej w Warszawie dostępne są w naszym Szpitalu Mazovia.

Należy uświadomić sobie, że na rozwój chorób układu moczowego i moczowo-płciowego narażone są nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci oraz młodzież. Dodatkowo, u niektórych noworodków diagnozowane są wrodzone wady układu moczowo-płciowego – również w takich sytuacjach potrzebna jest więc pomoc urologa dziecięcego.

Urologia dziecięca – kiedy zgłosić się na wizytę do lekarza?

Na konsultacje z doświadczonym specjalistą urologii dziecięcej w Warszawie w Szpitalu Mazovia należy zgłosić się za każdym razem, gdy u dziecka występują niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, takie jak:

– ból, pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu,
– nieprawidłowy wygląd narządów moczowo-płciowych,
– potrzeba częstego oddawania moczu,
– obecność krwi w moczu.

Różnego rodzaju choroby i wady układu moczowo-płciowego mogą sugerować nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych moczu, a także symptomy mniej charakterystyczne: bóle brzucha, bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, gorączka, a nawet brak apetytu.

Urologia dziecięca – jak przebiega wizyta urologiczna?

W naszym Szpitalu Mazovia w Warszawie urolog dziecięcy rozpoczyna wizytę od wywiadu z rodzicami/opiekunami małego pacjenta, a także rozmowy z dzieckiem, o ile jest ono w takim wieku, że może sensownie odpowiadać na pytania. Ważne są informacje o występujących objawach, okolicznościach ich pojawienia się, ale także przebytych wcześniej chorobach czy stosowanych na co dzień lekach.

Urolog dziecięcy może na miejscu wykonać np. podstawowe badanie palpacyjne jamy brzusznej i badanie wzrokowe narządów moczowo-płciowych, ale do diagnozy potrzebne są wyniki badan laboratoryjnych moczu, a nierzadko również badań obrazowych, np. USG jamy brzusznej, nerek, moczowodów czy jąder.

Jakie choroby diagnozuje urolog dziecięcy?

Do najczęściej diagnozowanych przez urologa dziecięcego schorzeń zalicza się m.in.

– infekcje układu moczowego,

– spodziectwo,

– wodniak powrózka nasiennego i/lub jądra,

– dysfunkcje pęcherza,

– stulejka,

– zespół wynicowania i wierzchniactwa,

– zwężenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej,

– torbiele najądrza.

Część z tych chorób może być leczona farmakologicznie, ale większość wad wrodzonych w obrębie układu moczowo-płciowego wymaga już operacji. W Szpitalu Mazovia w Warszawie urolog dziecięcy wykonuje m.in. zabiegi leczenia wnętrostwa i spodziectwa, usuwania wodniaków jądra i powrózka nasiennego, leczenia przepukliny pachwinowej, plastyki napletka lub obrzezania, meatotomii (rozcięcie i plastyka ujścia zewnętrznego cewki moczowej) czy frenuloplastyki u chłopców z krótkim wędzidełkiem napletka.

Jeśli Twoje dziecko wymaga pomocy doświadczonego specjalisty urologii dziecięcej zapraszamy do Centrum Urologicznego Urodyn Grupa Mazovia.

Strefa wiedzy